Czas Emancypantek

Kto usiłuje różem i pudrem poprawić normalny kolor swojej twarzy, ten przypomina pacykarza, który usiłowałby skopiować obrazy Tycjana za pomocą farby czerwonej i białej. Róż i puder stanowią atrybuty sceny.

Kobieta prawie nato stworzona, aby swoją, dobrocią, uprzejmością w obejściu łagodziła, koiła, pocieszała smutnych i strapionych; zasmucać tych, których kocha, nie powinna nigdy, ale przeciwnie okazywać im zawsze pogodne oblicze.

Młody człowiek, który zaangażowawszy tancerkę, zapomina o tem i pozostawia ją siedzącą, może się narazić na bardzo przykre następstwa; ojciec, brat lub narzeczony są w stanie i nieledwie są w prawie ubliżyć mu lub wyzwać go na pojedynek.

 

.................

Im bardziej zbliża się dzień ślubu, tem poufalsze może być zachowanie się narzeczonych; matka może ich opuszczać na czas jakiś i wychodzić do swoich apartamentów, drzwi jednak do salonu powinny być zawsze otwarte, tak aby co chwila była w możności wejść niespodzianie.


Sukienki małych dziewczynek naśladowały nieco linię stroju obowiązującą w danym czasie dorosłe kobiety, chociaż w ograniczonym stopniu. Zalecano stroje skromne i schludne. Z jednej strony miało to u dziewczynek rozwijać pożądaną skromność, a zapobiegać próżności, a z drugiej zapewniać wygodę i ułatwiać ruch, którego dzieci światłej matki musiały mieć pod dostatkiem.

Im dziewczynka była starsza, tym dłuższa była jej sukienka – u kilkuletnich kończyła się niewiele poniżej kolana, a u nastoletnich panienek na wysokości kostki. Także im panienka była starsza, tym bardziej jej strój przypominał suknie dorosłych kobiet, a pod nim nosiła już gorset. Bywał on także bardziej ozdobny, chociaż tu też zalecano zdecydowany umiar. Zresztą naprawdę ozdobne suknie przysługiwały kobietom dopiero po zamążpójściu.

Nawet małe dziewczynki z domu wychodziły tylko w kapelusiku.

 

Mody dziecinne są wiernem naśladowaniem toalety matek, z tą odmianą, że może mniej w nich ekscentryczności i wypracowania. My o ile nie mamy wcale za złe matkom, lubiącym swe dzieci ładnie ubierać i o ile uważamy to za najnaturalniejsze upodobanie, o tyle zwracamy uwagę matek, aby gust i świeżość nie przechodziły po za granicę demarkacyjną mody zostawionej dla starszych, gdzie często kokieterya tak zbyteczna i niewłaściwa dzieciom ważną gra rolę.

Lucyna Ćwierczakiewiczowa, Przegląd mód, w: „Bluszcz”, 1866

 

Mody dziecinne są wiernem naśladowaniem toalety matek, z tą odmianą, że może mniej w nich ekscentryczności i wypracowania.

Lucyna Ćwierczakiewiczowa, Przegląd mód, w: „Bluszcz”, 1866

 

Od lat 2 do 8 sukienki bywają zwykle nie wiele co za kolana sięgające, a ponieważ dziś majtki, choćby były najpiękniej haftowana czy falbanką ozdobione, są tak tylko długie jak sukienka, pończoszki czy białe do strojnego, czy kolorowe do zwyczajnego ubrania, utwierdzają się na francuzki sposób nad kolanem. Jest to moda, którą ze względów hygienicznych radzim przyjąć wszystkim matkom, używając przy tem w miejsce wiązanych lub zapinanych podwiązek, najpraktyczniejszych nawet dla starszych osób przycisków przez nogę wkładanych, a składających się ze sprężyny w skórkę obszytej, nigdy bowiem z nóżki nie opadną. Chłopczyki używają niekiedy krótkich, do pół łydki tylko dochodzących pończoszek, dla dziewczynek przecież jest to niestosowne i zgoła też nie przyjęte.

Ubiory dziecinne, w: „Bluszcz”, Dodatek, 1867

 

Mówiąc o kapeluszach wrócim do tej kwestyi, teraz jeszcze nadmieniemy tu, że wycięte staniczki i krótkie rękawki dla dziewczynek do lat dwunastu są bardzo dobre, skóra bowiem mając nie tamowaną transpiracyą, zachowuje czystą białość. Że uwaga nasza ma słuszność za sobą, łatwo każda matka przekonać się może, zwracając uwagę, jak wiele kobiet, szczególniej w klassie niższej, gdzie biedne matki nie mogą dać dzieciom swoim tak troskliwej staranności, ma szyję więcej żółtą niż twarz, choć ta jest wystawiona na działanie słońca.

Ubiory dziecinne, w: „Bluszcz”, Dodatek, 1867

 

Od lat dwunastu suknia panienki powinna stanowczo kostek dochodzić i ubiór w ogóle być przejściem od dziecinnego do osób dorosłych ubrania, a prostota jest tu jeszcze ważniejszym warunkiem, bo fantazya jaka w stroju małych dzieci czasem miejsce mieć może, tu już zaczyna być podana pod surowsze prawa. Panienka nie będąca dzieckiem musi już być ubrana z uwagą na kobiecą przystojność, a nie może jeszcze stroić się z wykwintną elegancyą, jak niekiedy dorosłe osoby.

Ubiory dziecinne, w: „Bluszcz”, Dodatek, 1867

 

Dziewczynki do lat dwóch przeważnie ubierają się w sukienki nieodcinane, dochodzące kostek, w górze zebrane i wszyte w karczek, czy w ząb, czy w kwadrat idący. Krótkie rękawki i wycięte góra karczki, są w ciepłą porę najwłaściwsze i najogólniej dla dziewczynek używane.

L.C. [Lucyna Ćwierczakiewiczowa], Przegląd mód, Bluszcz, Dodatek, 1876

 

Od lat 2 do 8 sukienka dziewczynki powinna niewiele co przechodzić po za kolana, a ponieważ dziś majtek, choćby najozdobniej ze, nie pokazuje się wcale, powinny być one tylko tak długie, jak sukienka/ pończoszki, czy białe, czy do codziennego ubrania kolorowe, przytrzymuje się na sposób francuzki nad kolanem, co dla względów hygienicznych ma być rzeczą bardzo dobrą, przy dzisiejszej zaś modzie krótkich majteczek najwłaściwszą. A ze względów też hygienicznych radzimy używać nie wiązanych, lub zapinanych sprężynowych, ale elastycznych, przez nogę wkładanych podwiązek, bo w dodatku nigdy nie opadają. Chłopczykom dają najogólniej skarpeteczki do pół łydki, ale jakkolwiek to jest rzecz zdrowa i hartująca przeciw katarom i zaziębieniom, u dziewczynek dla względów wcześnie wyrabianej skromności, nie używa się tego wcale.

L.C. [Lucyna Ćwierczakiewiczowa], Przegląd mód, Bluszcz, Dodatek, 1876

 

U panienek po latach ośmiu, sukienka coraz się przedłuża, tak, że od lat dwunastu tylko że bucik w całości widzialnym zostaje. Najstosowniejszym kapeluszem na lato, a nawet można by powiedzieć jedynie stosownym, jest pasterka przepasana wstążką, szarfą gazy, aksamitką. Ładny kwiatek ozdobić ją może, był tylko nie używać tych wyzywająco zalotnych podpinań z boku podniesionego skrzydła kapelusza.

L.C. [Lucyna Ćwierczakiewiczowa], Przegląd mód, Bluszcz, Dodatek, 1876

 

Tak dla dziewczynek które zaledwo nauczyły chodzić o własnej sile, jak i dla panienek dorastających które wkrótce włożą długą suknię, najwięcej upowszechniona i ulubiona jest dziś forma princesse, zarówno do codziennego jak i do strojniejszego ubrania.

Ubranie dla dziewczynek, w: „Tygodnik mód i powieści”, 1877

 

Na zakończenie słówko o modach dziecinnych. Dla dzieci od 2 lat najpraktyczniejszą jest gabryjelka, ozdobiona falbankami przewiązana poniżej pasa szeroką szarfą, która cały przystrój stanowi. Dziewczynki od lat 7 do 10 noszą spódniczki z paltocikiem rozmaitych form, najczęściej ozdobione kamizelką w drobniuchny deseń pompadour, lub białą pikową świeżo przy miluchnej twarzyczce odbijającą. Spódniczki dają się gładkie, lub w szerokie plisy układane. Z szczególniejszą troskliwością mamy dobierają kolor pończoszek do całości ubrania. Jeżeli sukienka jest koloru pewnego i jednostajnego, bardzo dobrze służą takie same pończoszki, lecz jeśli kolor sukienki jest niezdecydowany, jedynie pończoszki mogą ją ożywić, lecz tu należy barwy dobierać harmonizujące z całością. W ogóle unikać trzeba w ubraniach dziecinnych, może jeszcze bardziej jak u dorosłych osób mięszania kolorów, gdyż małe istotki są zawsze w ruchu, przytem części składające ich ubioru blizkie są siebie więc i połączenie różnych barw nie miły widok przedstawia źle uprzedzając o guście mamy.
Panienki od lat 10 ubierają się niestety na wzór dorosłych osób lecz i tu rozsądna matka uniknąć powinna przeładowania ozdobami pamiętając o tem, iż to jest wiek nauki, gdzie niepotrzebne zaprzątnięcie główki wymyślnym strojem może źle wpłynąć na charakter moralny i na ustrój fizyczny dziewczęcia.

Nowości, w: „Mody paryzkie”, 1879

 

Do ubrania małych dziewczynek, powszechnie też przyjęte spódniczki w fałdy zaprasowane. Widzieliśmy śliczny taki kostiumek z kaszmiru szafirowego bleu maria. Na spód idzie fałdowana spódniczka; na wierzch znacznie krótsza sukieneczka princesse zapięta z przodu na guziki stalowe, z obu stron guzików naszyta aksamitka czarna. Kołnierzyk marynarski objęty zarówno aksamitką. W miejscu kolan, gdzie sukienka dochodzi do spódniczki, przeciągnięta szeroka szarfa kaszmirowa, związana z tyłu na węzeł, zakończona wązką frendzelką. Aby się szarfa nie zsuwała w górę, naszyte są po obu stronach klapki, pod które się podwłóczy.

Korespondencya z Paryża o ubiorach, w: „Tygodnik Mód i Powieści”, 1879

 

Sukienki wolne, z perkaliku, lub płócienka, wystarczą małej dziewczynce na lato – wyprane, zawsze są czyste; w zimie ubranie flanelowe jest najodpowiedniejsze.

Julia Selingerowa, Obowiązki kobiety każdego stanu w zakresie gospodarstwa domowego, Lwów 1882

 

Bazar, 1865   Stroje dziecięce, 1866 Children's clothes, 1866Bazar, 1866   Strój dla dziewczynki 8-12 lat, 1871  Dress for a girl of 8-12, 1871Tygodnik Mód i Powieści, 1871   Strój dla dziewczynki 4-7 lat, 1871  Dress for a girl of 4-7, 1871Tygodnik Mód i Powieści, 1871   Sukienka dla małej dziewczynki, 1872  Dress for a little girl, 1872Tygodnik Mód i Powieści, 1872   Stroje wizytowe dla dziewczynek, 1873  Visiting dresses for girls, 1873Tygodnik Mód i Powieści, 1873  

Sukienka dla dziewczynki 6-8 lat, 1874  Dress for a girl of 6-7, 1874Tygodnik Mód i Powieści, 1874   Stroje dla dziewczynek 7-10 lat, 1875  Dresses for girls of 7-10, 1875Tygodnik Mód i Powieści, 1875   Ubrania dla dziewczynek, 1875  Dresses for girls, 1875Tygodnik Mód i Powieści, 1875   Sukienka dla dziewczynki 4-6 lat, 1876  Dress for a girl of 4-6, 1876Tygodnik Mód i Powieści, 1876   Stroje dla dzieci 7-14, 1876  Clothes for children of 7-14, 1876Bluszcz, 1876    Stroje dziecięce, 1876  Children's clothes, 1876Bluszcz, 1876   Stroje dla dziewczynek, 1877  Dresses for girls, 1877Tygodnik Mód i Powieści, 1877   Sukienki princesse dla dziewczynek, 1877  Princesse dresses for girls, 1877Tygodnik Mód i Powieści, 1877   Sukienki dla dziewczynek, 1877  Dresses for girls, 1877Tygodnik Mód i Powieści, 1877   Stroje dla dzieci, 1879  Clothes for children, 1879Mody Paryzkie, 1879   Sukienka dla dziewczynki 10-12 lat, 1880  Dress for a girl of 10-12, 1880Mody Paryzkie, 1880   Sukienka dla dziewczynki 10-11 lat, 1880  Dress for a girl of 10-11, 1880Mody Paryzkie, 1880   Sukienka dla dziewczynki 10-11 lat, 1880  Dress for a girl of 10-11, 1880Mody Paryzkie, 1880   Stroje dla dzieci, 1883  Clothes for children, 1883Moda, 1883   Stroje dla dziewczynek, 1883  Clothes for girls, 1883Moda, 1883   Stroje dla dzieci, 1883  Clothes for children, 1883Moda, 1883   Stroje dla dziewczynek, 1883  Clothes for girls, 1883Moda, 1883   Sukienka dla dziewczynki, 4 lata, 1883  Dress for a girl of 4, 1883Moda, 1883   Sukienka dla dziewczynki lat 10, 1883  Dress for a girl of 10, 1883Moda, 1883   Strój dla dziewczynki, 1895  Dress for a little girl, 1895Nové Pařížské Módy, 1895   Stroje dla dzieci, 1902  Clothes for childrem 1902Dobra Gospodyni, 1902   Stroje dla dziewczynek, 1904  Clothes for girls, 1904Dobra Gospodyni, 1904   Stroje dla dzieci, 1904  Clothes for children, 1904Dobra Gospodyni, 1904  Stroje spacerowe dla dziewczynek, 1905  Walking dresses for girls, 19051905Nové Pařížské Módy, 1905   Stroje poranne, 1906  Morning clothes, 1906Nové Pařížské Módy, 1906 

 

Na podobny temat: Jak ubierać dziewczynkę

 

Więcej przykładów strojów dziecięcych można obejrzeć tutaj

 

 

 

 

 

 

Visit Czas's profile on Pinterest.