Czas Emancypantek

Kto usiłuje różem i pudrem poprawić normalny kolor swojej twarzy, ten przypomina pacykarza, który usiłowałby skopiować obrazy Tycjana za pomocą farby czerwonej i białej. Róż i puder stanowią atrybuty sceny.

Kobieta prawie nato stworzona, aby swoją, dobrocią, uprzejmością w obejściu łagodziła, koiła, pocieszała smutnych i strapionych; zasmucać tych, których kocha, nie powinna nigdy, ale przeciwnie okazywać im zawsze pogodne oblicze.

Młody człowiek, który zaangażowawszy tancerkę, zapomina o tem i pozostawia ją siedzącą, może się narazić na bardzo przykre następstwa; ojciec, brat lub narzeczony są w stanie i nieledwie są w prawie ubliżyć mu lub wyzwać go na pojedynek.

 

.................

Im bardziej zbliża się dzień ślubu, tem poufalsze może być zachowanie się narzeczonych; matka może ich opuszczać na czas jakiś i wychodzić do swoich apartamentów, drzwi jednak do salonu powinny być zawsze otwarte, tak aby co chwila była w możności wejść niespodzianie.

Kobieta

O kobietach jest oczywiście cała strona, ale ta konkretna jej część poświęcona jest kobiecie jako osobie – przede wszystkim jako istocie cielesnej. W drugiej połowie XIX wieku intensywnie rozwijały się medycyna i higiena, zaczęto także poddawać naukowej analizie zjawisko seksualności. Kwestie, o których dawniej publicznie nie rozmawiano, były teraz roztrząsane przez autorytety naukowe. O zdrowie kobiet zaczęto dbać publicznie, a jednocześnie domagać się od nich wiedzy na ten temat.

Można także znaleźć wiele opinii na temat „pożądanych” chce charakteru, którymi kobieta powinna się odznaczać, bądź które należało w niej wyrabiać.

Kobieta jako istota cielesna miała także odwieczną funkcję „ozdobną” – miała upiększać świat swoją urodą. Chociaż często nie przyznawano tego publicznie, wiele dam sięgało tu po pomoc w formie środków kosmetycznych. I chociaż nadal można było przeczytać liczne głosy krytyczne wobec pań stosujących takie sztuczne środki wspomagania urody, można też znaleźć bardzo szczegółowe porady na ich temat.

 

Visit Czas's profile on Pinterest.