Czas Emancypantek

Kto usiłuje różem i pudrem poprawić normalny kolor swojej twarzy, ten przypomina pacykarza, który usiłowałby skopiować obrazy Tycjana za pomocą farby czerwonej i białej. Róż i puder stanowią atrybuty sceny.

Kobieta prawie nato stworzona, aby swoją, dobrocią, uprzejmością w obejściu łagodziła, koiła, pocieszała smutnych i strapionych; zasmucać tych, których kocha, nie powinna nigdy, ale przeciwnie okazywać im zawsze pogodne oblicze.

Młody człowiek, który zaangażowawszy tancerkę, zapomina o tem i pozostawia ją siedzącą, może się narazić na bardzo przykre następstwa; ojciec, brat lub narzeczony są w stanie i nieledwie są w prawie ubliżyć mu lub wyzwać go na pojedynek.

 

.................

Im bardziej zbliża się dzień ślubu, tem poufalsze może być zachowanie się narzeczonych; matka może ich opuszczać na czas jakiś i wychodzić do swoich apartamentów, drzwi jednak do salonu powinny być zawsze otwarte, tak aby co chwila była w możności wejść niespodzianie.


Ubieranie małych chłopców nie dawało matkom takich możliwości „wyżycia się”, jak ubieranie dziewczynek. W odróżnieniu od ozdobnych i wyrafinowanych sukienek dziewczynek (ganionych zresztą przez specjalistów od wychowania i higieny jako krępujące ruchy i pozbawiające dzieci możliwości zabawy), strój chłopca miał umożliwiać mu nieskrępowaną aktywność. Był także znacznie mniej ozdobny – co nie znaczy, że wcale.

Dzieci do lat mniej więcej trzech ubierano w jednakowe ubranka, niezależnie od płci – ten zwyczaj panował od dawna. Pozwalał między innymi na wygodną zmianę pieluszek. Między trzecim a czwartym rokiem życia chłopiec otrzymywał pierwsze spodenki.

Dla starszych chłopców popularne były ubranka w stylu marynarskim.

 

Już to dla chłopczyków do lat 4, powszechnie we Francyi, Anglii i Niemczech całych przyjęto ubiór noszony przez cesarzewicza francuzkiego, gdy właśnie był w tym wieku. Jestto spódniczka ufałdowana w kontrafałdy, przyszyta do stanika formującego z przodu koszulkę spuszczoną, garybaldką zwaną, lub naśladującego kamizeleczkę; na to idzie mały krótki kaftanik żuawski otwarty z przodu, stanik zaś zapina się z tyłu. Od lat 4 ubierają dopiero chłopczyków w spodeńki, kamizeleczki i kaftaniki oddzielne. Rzeczywiście, nieprzyzwyczajone oko widząc chłopczyka w spódniczce nie poznaje w nim chłopca, tem bardziej jeszcze, jeżeli delikatne rysy dziecinne wtórują temu ubraniu; z przyzwyczajeniem jednak przychodzimy do poznania, że to i wygodne i zręczniejsze od dotąd używanych fasonów.

Lucyna Ćwierciakiewicz, Przegląd mód dziecinnych, w: „Bluszcz”, 1865

 

O ubiorach chłopczyków króciej mówić wypadnie; do lat trzech a nawet czterech, noszą najczęściej nieodcinane bluzki z paskiem lub kostium przez cesarzową Eugienią dla jej syna w modę wprowadzony, a składający się ze spódniczki szkockiej, białej bluzki lub kamizeleczki i czarnego sukiennego kaftaniczka. Takie kostiumy noszą i całe (prócz bluzki) szkockie, czy z innego materyału, naprzykład z białej piki, czy dymki czarno wyszywanej, lub nankinu z białym galonem.

Ubiory dziecinne, w: „Bluszcz”, Dodatek, 1867

 

W miejsce tak powszechnie znanej kurtki albo gładkiej bluzki, dodana jest do gładkiego stanika podwójnie fałdowana spódniczka; krótkie szerokie majtki zakończone są także plisowaną falbanką. Ubranie takie powinno być z sukienka albo aksamitu w dwóch cieniach jednego koloru. Krótki karoczek, kurtka i majtki są ciemniejsze, a spódniczka, plisowanie u majtek i kamasze jaśniejsze.
Marynarski kołnierzyk i gładkie mankietki płócienne są oszyte stębnowaną pliską.

N. 1 . Ubranie małego chłopczyka, w: „Tygodnik Mód i Powieści”, 1871

 

Chłopczyki młodsi noszą zawsze sukienki nie odcinane, lub spódniczki i kaftaniki, potem kaftaniki i majteczki krótkie. Dziewczynki do lat dwóch przeważnie ubierają się w sukienki nieodcinane, dochodzące kostek, w górze zebrane i wszyte w karczek, czy w ząb, czy w kwadrat idący. Krótkie rękawki i wycięte góra karczki, są w ciepłą porę najwłaściwsze i najogólniej dla dziewczynek używane.

L.C., Przegląd mód, w: „Bluszcz”, 1876

 

Od lat 2 do 8 sukienka dziewczynki powinna niewiele co przechodzić po za kolana, a ponieważ dziś majtek, choćby najozdobniej ze, nie pokazuje się wcale, powinny być one tylko tak długie, jak sukienka/ pończoszki, czy białe, czy do codziennego ubrania kolorowe, przytrzymuje się na sposób francuzki nad kolanem, co dla względów hygienicznych ma być rzeczą bardzo dobrą, przy dzisiejszej zaś modzie krótkich majteczek najwłaściwszą. A ze względów też hygienicznych radzimy używać nie wiązanych, lub zapinanych sprężynowych, ale elastycznych, przez nogę wkładanych podwiązek, bo w dodatku nigdy nie opadają. Chłopczykom dają najogólniej skarpeteczki do pół łydki, ale jakkolwiek to jest rzecz zdrowa i hartująca przeciw katarom i zaziębieniom, u dziewczynek dla względów wcześnie wyrabianej skromności, nie używa się tego wcale.

L.C., Przegląd mód, w: „Bluszcz”, 1876

 

Do czterech lat sukienki chłopców i dziewczynek są prawie jednakowe, różnica pokazuje się tylko w kapelusikach, kapotki przyjęte wyłącznie dla dziewczynek, dla chłopców okrągłe kapelusze z szerokim rondem, opasane czarną lub ciemną aksamitką.

S.D., Korespondencya z Paryża o ubiorach, w: „Tygodnik Mód i Powieści”, 1890

 

Od pięciu do ośmiu lat ubierają chłopców w kostyum marynarski z granatowej serży, z wielkim odwiniętym kołnierzem, cały szamerowany białą, wełnianą pletnią, na kołnierzu wyszyte w rogach kotwice. Kapelusik do tego okrągły słomkowy, lub też sukienny granatowy berecik.

S.D., Korespondencya z Paryża o ubiorach, w: „Tygodnik Mód i Powieści”, 1890

 

Chłopców od lat siedmiu, ubierają w westkę sukienną z odwiniętemi wyłogami, na kamizelce z kolorowej materyi surah lub też białej pikowej. Pończoszki w kolorowe paski, nie dochodzą do majtek. Kapelusik do tego z jasnej słomki, przepasany aksamitką czarną.

S.D., Korespondencya z Paryża o ubiorach, w: „Tygodnik Mód i Powieści”, 1890

 

łatwiej będzie uchronić chłopca od próżności niż dziewczynkę. Najprzód dla tego, że ubiór chłopca nie dozwala na takie urozmaicenie jak ubiór dziewczątek, - przeważnie zaś dla tego, że umysł jego w innym rozwija się kierunku niż umysł płci drugiej; wreszcie dla tego, że dziewczynki posiadają większą skłonność do przypodobania się niż chłopcy.

Henryk Wernic, Praktyczny przewodnik, wychowania, Warszawa 1891

 

Dla chłopczyków ciągle w porze letniej utrzymuje się kostium marynarski, złożony z majteczek i bluzy, do tego kapelusz słomkowy z prostem rondkiem opasany wstążką.

O ubiorach, w: „Tygodnik Mód i Powieści”, 1893

 

Była sobie tedy pewnego razu na świecie bardzo piękna i bardzo bogata pani, księżna Kalospintochromokrene. Księżna ta miała śliczne dzieciątko, nie wiadomo, czy Kazia, czy Zosię, bo w tym wieku i Kazio, i Zosia chodzą w jednakowych sukienkach.

Bolesław Prus, Kronika tygodniowa w: „Kurier codzienny”, 1894

 

Do okresu tego ubranie dziecka – tak chłopca, jako też dziewczynki stanowić winna: w lecie koszulka i luźna zupełnie bluzka, w zimie pod sukienką jeszcze barchanka lub inna ciepła spódniczka. Istnieje sporna kwestja co do tego, czy cieple spódniczki ze staniczkami, noszone w zimie pod sukienką, mają być z rękawami lub bez.

Zofia Czarnocka, Odzież dzieci naszych, w „Dobra Gospodyni”, 1903

 

Dla dzieci do lat siedmiu, które tylko przy kilkustopniowym najwyżej mrozie na powietrze wyprowadzać można, dostateczną ochroną od zimna jest szubka lub paltocik na wacie z kołnierzykiem futrzanym dla zabezpieczania szyjki, włożona na zwykłe domowe ubranie. Oprócz tego dla dziewczynek kapturek lekko watowany, szczelnie do główki przylegający miękki i lekki; dla chłopczyków czapeczka futrzana lub też watowa, obłożona futerkiem. Ciepłe kamasze i kalosze dopełniają całości.

Zofia Czarnocka, Odzież dzieci naszych, w „Dobra Gospodyni”, 1903

 

Strój małego chłopca, 1872  Dress for little boy, 1872Tygosnik Mód i Powieści, 1872   Strój małego chłopca, 1879  Dress for little boy, 1879Tygodnik Mód i Powieści, 1879   Strój małego chłopca, 1879  Dress for little boy, 1879Mody Paryzkie, 1879   Strój małego chłopca, 1879  Dress for little boy, 1879Mody Paryzkie, 1879   Strój małego chłopca, 1880  Dress for little boy, 1880Tygodnik Mód i Powieści, 1880   stroje dla chłopców, 1881  Boy outfits, 1881Tygodnik Mód i Powieści, 1881   Sukienka dla małego chłopca, 1882  Dress for little boy, 1882Tygodnik Mód i Powieści, 1881   Ubranie dla chłopca, 1882  Boy outfit, 1882Tygodnik Mód i Powieści, 1882  

Ubranie dla chłopca, 1882  Boy outfit, 1882Tygodnik Mód i Powieści, 1882   Stroje dla chłopców, 1885  Boy outfits, 1885Tygodnik Mód i Powieści, 1885   Strój dla chłopca, 1885  Boy outfit, 1885Tygodnik Mód i Powieści, 1885   Stroje dla chłopców, 1890  Boy outfits, 1890Nowe Mody, 1890   Strój dla chłopca, 1890  Boy outfit, 1890Nowe Mody, 1890   Stroje dziecięce, 1891  Children outfits, 1891Tygodnik Mód i Powieści, 1891   Strój dla chłopca, 1891  Boy outfit, 1891Nowe Mody, 1891   Strój dla małego chłopca, 1891  Little boy outfit, 1891Nowe Mody, 1891   Strój dla chłopca, 1892  Boy outfit, 1892Tygodnik Mód i Powieści, 1892   Strój dla chłopca, 1893  Boy outfit, 1893Nowe Mody, 1893  

Strój dla chłopca, 1893  Boy outfit, 1893Nowe Mody, 1893   Stroje dziecięce, 1894  Children outfits, 1894Nowe Mody, 1894   Strój dla chłopca, 1895  Boy outfit, 1895Tygodnik Mód i Powieści, 1895   Stroje dla chłopców, 1895  Boy outfits, 1895Tygodnik Mód i Powieści, 1895   Strój dla małego chłopca, 1898  Little boy outfit, 1898Tygodnik Mód i Powieści, 1897   Strój dla chłopca, 1897  Boy outfit, 1897Tygodnik Mód i Powieści, 1897   Strój dla małego chłopca, 1903  Little boy outfit, 1903Dobra Gospodyni, 1903

 

Na podobny temat: Jak ubierać dziewczynkę  

 

 

Visit Czas's profile on Pinterest.