Na ślizgawkę nie tyle szyto osobny strój, co używano do niej zimowego kostiumu spacerowego. W końcu na ślizgawkę trzeba było dojść, a nie było możliwości przebrania się. Jednak strój spacerowy, jeżeli miał posłużyć także do jazdy na łyżwach, musiał być odpowiednio skrojony i uszyty.

Przede wszystkim musiał być „krótki”, co oznaczało, że kończył się kilka centymetrów nad ziemią – jazda na łyżwach w stroju z trenem byłaby niemożliwa. Poza tym powinien w miarę prosty i gładki, a także dopasowany, by nie rozwiewał się i nie zawadzał (gruby, ciężki materiał zapobiegał podwiewaniu spódnicy). Wreszcie powinien być ciepły, by uchronić łyżwiarkę od przeziębienia. Uzupełniały go buty na niskim obcasie.

W przypadku młodych dziewczynek sytuacja była prostsza, bo ich stroje były krótkie. Ważne było jedynie, aby były odpowiednio ciepłe.

 

Dla pań tak samo długie i ciepłe okrycia są niepraktyczne i zawadzają tylko; najstosowniej i najładniej wygląda spódniczka niezbyt długa z cięższego materyału, obcisły ciepły kaftanik, lub krótki paltocik, nizki kapelusik z woalką i wysokie skórkowe buciki. Mufki wtedy dopiero można używać, skoro się nabędzie pewnej wprawy w ślizganiu, przedtem tylko zawadza.

Skarbiec dla rodzin w mieście i na wsi, tom II, Wydawnictwo Biesiady Literackiej, Warszawa 1889

 

Podeszwy i obcasy powinny być w dobrym stanie, buty niezbyt cienkie, a łyżwy w domu dopasowane dla oszczędzenia mitręgi. Buciki damskie z wysokiemi francuzkiemi obcasami wcale są nieodpowiednie do ślizgawki; obcasy muszą być nizkie, szerokie i płaskie, tak zwane angielskie, ażeby noga się nie skręcała.

Skarbiec dla rodzin w mieście i na wsi, tom II, Wydawnictwo Biesiady Literackiej, Warszawa 1889

 

Jeszcze większą swobodą w wyborze cieszy się sport łyżwiarski.
Kostjumy sukienne: zielone, granatowe, piaskowe, przybrane futrem i pluszem, szykownie odbijają się w przezroczystej tafli lodowej szyby.
Aby niekrępować ruchów w szybkim biegu, suknia na ślizgawkę musi być: krótka, gładka, lub ułożona w symetryczne, dobrze szczepione fałdy. Obłożony futerkiem krótki żakiecik, takaż czapeczka, zręczny zarękawek, a szykowna łyżwiarka jest gotowa, aby pomknąć na ślizkie pole, gdzie zręcznemi ruchami i gustownie odzianą postacią, będzie czarować otaczających widzów.
Przy wyborze koloru kostjumu, pamiętać należy o jasnem świetle zimowego słońca i o zwykle czerwieniejącej na mrozie buzi i nosku. Należy się nadto zastosować do mniejszej lub większej wrażliwości na powyższe wpływy mrozu.

Szyk! Czyli sztuka ubierania się gustownie (poradnik dla kobiet), Warszawa 1890

 

Elegancki kostyum z sukna w modnym kolorze składa się z krótkiej spódnicy, sporządzonej na podszewce i ze stanika z długiemi połami, podszytemi strojną, jedwabną materyą, dobraną odpowiednio do koloru kostyumu. Przybranie kostyumu stanowi naszycie z taśmy ułożone w deseń i oszycie z pięknie dobranych skunksów. Stanik zapięty na 3 ozdobne, stylowe guziki. Puszaste boa skunksowe dopełnia całości.

Kostyum na ślizgawkę, w: „Bluszcz”, 1905

 

Kwestia ubioru odpowiedniego na ślizgawkę okazuje się istotna na początku powieści Zofii Urbanowskiej „Księżniczka”, jako ilustracja niepraktyczności światowych strojów. Helenka Orecka, jako świeżo dorosła panna, upiera się wyjść na spacer w sukni z trenem. Strój taki nie tylko uniemożliwia jej skorzystanie z tak lubianej przez nią ślizgawki, ale okazuje się ogólnie niepraktyczny na zimową pogodę.

- Czy pani lubi się ślizgać? – zapytał Andrzej gdy stanęli nad sadzawką.
- O, bardzo lubię – odpowiedziała, zapomniawszy o swoim gniewie. Urodzona i wychowana nad wodą, lubiła namiętnie wszystko cokolwiek z wodą miało związek, a więc ślizgawkę, jeżdżenie łódką, łowienie ryb.
- A więc służę pani powiedział, wyjmując z kieszeni parę malutkich łyżew.
Helenka wyciągnęła rękę uradowana, ale opuściła ją w tejże chwili, czyż podobna bowiem ślizgać się w sukni z ogonem?
- Dziękuję panu – rzekła obojętnie – nie mam dzisiaj ochoty.
- Suknię moźnaby jeszcze zmienić – powiedział odgadując jej myśl.
Ale kwestya sukni dzisiaj szczególniej była dla niej drażliwą.
- Dziękuję panu – powtórzyła z pewnem rozdrażnieniem – nie będę się ślizgała.
- Szkoda – odpowiedział – to dobra gimnastyka dla ciała. Wyrabia siłę i zręczność. – I nie zajmując się nią więcej, usiadł na ziemi i zaczął sobie łyżwy przypinać.
Z mostu zwieszonego półkolisto nad ujściom wody z sadzawki do kanału, przypatrywała się Helenka zręcznym obrotom trojga rodzeństwa wymijajqcym się z nadzwyczajną szybkością, pewnością i wprawą. Panny Radliczównv ślizgały się bardzo dobrze, a krótkie suknie dawały ich ruchom zupełną swobodę. Patrzyła na nie z błyszczącemi oczyma, zazdroszcząc tej tak ulubionej sobie rozrywki.

Zofia Urbanowska, Księżniczka, 1886

Na podobny temat: Jazda na łyżwach